Gdy męczy nas katar regularnie pozbywamy się wydzieliny. Po przysłowiowych siedmiu dniach katar znika. Najczęściej. Ale co oznacza zatkany nos bez kataru? I co zrobić, by go odetkać?

Alergia


Alergia jest w wielu przypadkach przyczyną zatkanego nosa. Alergia na roztocza, pleśń, grzyby, sierść zwierząt. Na początek przetestujmy tę wersję: przez miesiąc dokładniej niż zwykle sprzątamy mieszkanie, częściej wycieramy kurze, częściej sprzątamy po naszych czworonogach, myjemy podłogi, usuwamy na jakiś czas podejrzane kwiaty. Wymieniamy kołdry z pierza na te antyalergiczne. Jeśli po tym czasie mamy jakieś podejrzenia, udajmy się do alergologa. Alergię musi potwierdzić lekarz, na podstawie wykonanych testów.

Zatoki

Zapalenie zatok niejednokrotnie odpowiada za zatkany nos. I nie zawsze pojawia się katar, za to częstymi objawami są bóle głowy, stany podgorączkowe, bóle twarzy i ogólne osłabienie. Zapalenie zatok jest nieprzyjemne, szczególnie, gdy wejdzie w stan ostry. Niekiedy konieczne bywa podanie antybiotyku.

Polipy

Zatkany nos to często jeden z objawów występowania polipów w nosie. Charakterystyczne mówienie przez nos, chrapanie, niedrożność nosa, oddychanie przez usta mogą wskazywać na występowanie polipów.

Jak sobie radzić z zatkanym nosem?

Niezawodna jest inhalacja. Klasyczna, z roztworu soli, nawilży śluzówkę. Ciepło i wysoka temperatura podziała kojąco. Inną alternatywą jest ciepły kompres na nos. Na przykład z miękkiej szmatki. Szmatkę zanurzamy w gorącej wodzie, wyciskamy i kładziemy na nos tak, by nie zasłonić dziurek i nie utrudnić sobie oddychania. Cały proces kilkukrotnie powtarzamy.

Dodaj komentarz
Mogą Ci się spodobać

4 zdrowe nawyki żywieniowe, które łatwo wprowadzić w życie

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Jednak sami wybieramy co i kiedy…

Domowe sposoby na proste dolegliwości

Podczas gdy niektóre dolegliwości wymagają określonych leków, inne można leczyć prostymi domowymi…

Rola żelaza w organizmie dziecka – co trzeba wiedzieć?

Żelazo to jeden z najważniejszych składników w ludzkim organizmie. Odpowiada za prawidłowe…