Żelazo to jeden z najważniejszych składników w ludzkim organizmie. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów biologicznych. Największe zapotrzebowanie na żelazo występuje w pierwszych dwóch latach życia. Wtedy bowiem organizm rozwija się najszybciej.

Rola żelaza w organizmie

Aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo potrzebuje odpowiedniej ilości mikroskładników. Wśród nich wymienić można właśnie żelazo. Większość żelaza wchodzi w skład hemoglobiny. Ta odpowiedzialna jest za prawidłowy transport tlenu z płuc do pozostałych tkanek w organizmie. Dzięki temu wszystkie procesy życiowe w organizmie przebiegają prawidłowo. Dodatkowo żelazo wspiera pracę układów enzymatycznych. Poza tym żelazo zwiększa naturalną odporność organizmu, zapobiega zmęczeniu oraz chroni przed anemią.

Niedobór żelaza w organizmie dziecka

W przypadku dzieci do 3 roku życia zapotrzebowanie dzienne na żelazo wynosi między 6 a 15 miligramów. Za odpowiednią ilość żelaza odpowiada prawidłowa dieta. Jeśli ta jest niewłaściwa może to doprowadzić do niedoboru żelaza w organizmie dziecka. Skutkiem może być wystąpienie anemii. Brak apetytu, zmęczenie czy apatia mogą być objawami anemii. Objawem może być także blada skóra. W takim przypadku często konieczne może okazać się leczenie polegające na doustnym podawaniu preparatów z żelazem. Konieczna jest również zmiana diety. Zawierać powinna takie składniki jak czerwone mięso oraz warzywa i owoce zawierające witaminę C. Jednoczenie ograniczyć powinno się mleko oraz produkty mączne.

Nadmiar żelaza w organizmie dziecka

W organizmie dziecka może dojść również do występowania nadmiaru żelaza. To również może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Dlatego nie powinni podawać się dzieciom odżywek wzbogacony w żelazo jeśli u dziecka nie występuje jego niedobór. Może mieć to bowiem negatywne skutki w rozwoju dziecka.

Dodaj komentarz
Mogą Ci się spodobać

4 zdrowe nawyki żywieniowe, które łatwo wprowadzić w życie

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Jednak sami wybieramy co i kiedy…

Domowe sposoby na proste dolegliwości

Podczas gdy niektóre dolegliwości wymagają określonych leków, inne można leczyć prostymi domowymi…

Zatkany nos bez kataru – przyczyny

Gdy męczy nas katar regularnie pozbywamy się wydzieliny. Po przysłowiowych siedmiu dniach…