Egzamin dojrzałości to jeden z najważniejszych sprawdzianów. Zaliczenie matury i wysokie wyniki z poszczególnych przedmiotów mogą zapewnić miejsce na wymarzonej uczelni. Jednak nie wszystkim uczniom udaje się zdać egzamin za pierwszym razem. Nie można się tym załamywać. Trzeba szybko otrząsnąć się z porażki i zacząć myśleć co zrobić, aby jednak zaliczyć egzamin dojrzałości w przyszłości.

Wyniki matury – co dalej?

Zdanie matury polega na tym, aby z każdego obowiązkowego przedmiotu otrzymać wynik na poziomie minimum 30%. Jeśli uczniowi nie udało się osiągnąć satysfakcjonującego rezultatu w przypadku jednego przedmiotu, to może starać się o przystąpienie do powtórki egzaminu w sierpniu. Gdy licealista nie zaliczył więcej niż jednego egzaminu, to musi czekać rok, aby powtórzyć maturę.

Jak wykorzystać gap year?

Rok przerwy wcale nie musi oznaczać straconego okresu w życiu. W tym czasie młody człowiek może zarobić dodatkowe pieniądze, aby nieco odciążyć rodzinny budżet. Oprócz tego najlepiej, aby uczeń zapisał się na korepetycje z przedmiotów, z których nie poszło mu na egzaminie. Dzięki temu będzie mieć możliwość zdania matury z lepszym rezultatem. Oczywiście wolny czas warto też poświęcić na rozwój swoich pasji i myślenie o przyszłości na przykład pracy zawodowej czy kierunku studiów.

Jakie korepetycje wybrać?

Zdanie matury to niezwykle istotna sprawa, ponieważ od tego zależy znalezienie dobrej pracy. W związku z tym warto zdecydować się na indywidualne korepetycje, zamiast kursów doszkalających. W systemie 1:1 można zapytać korepetytora o wszystko z czym ma się problem w danym temacie oraz rozwiązywać te zadania, które nastręczają najwięcej trudności. Niestety kursy grupowe nie dają takiego indywidualnego podejścia do ucznia, co może zaważyć na wyniku poprawianej matury.

Dodaj komentarz