Na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Jednak sami wybieramy co i kiedy jemy, a każdy posiłek wpływa na nasze życie dobrze lub źle. Zdrowe nawyki żywieniowe działają korzystnie na ciało i umysł, więc warto wprowadzić do codzienności kilka z nich. Badania dowodzą, że wyrobienie nowego przyzwyczajenia trwa zazwyczaj 66 dni, ale jego pozytywne działania są widoczne przez lata. Które zdrowe nawyki żywieniowe łatwo wprowadzić  w życie?

Pij więcej wody.

Odpowiednie nawodnienie organizmu ujędrnia skórę, poprawia krążenie krwi i reguluje szereg procesów zachodzących w ciele. Pomaga też w odchudzaniu, gdyż woda w przeciwieństwie do słodzonych napojów czy soków nie zawiera kalorii. Dorosły człowiek powinien pić około 2 litry wody dziennie, ale na początku warto zacząć od jednej szklanki niegazowanej wody do posiłku. Następnie można stopniowe zmieniać więcej spożywanych płynów na wodę lub herbatki ziołowe.

Zjadaj jedną porcję więcej warzyw i owoców.

Produkty roślinne powinny być podstawą zdrowego jadłospisu, jednak wiele osób ma problem ze spożyciem 5 takich porcji każdego dnia. Łatwiej metodą małych kroków wypić codziennie 1 szklankę soku, zjeść dwa jabłka na kolację lub banana na śniadanie. 

Zmniejsz tempo spożywania posiłków.

Badania pokazują, że powolne jedzenie np. obiadu ułatwia trawienie, pozostawia uczucie sytości w żołądku na dłużej oraz zmniejsza ryzyko nadciśnienia. Dodatkowe 2 minuty poświęcone na żucie i pogryzienie każdego posiłku to niewielki wysiłek, w zamian za nowe doznania smakowe oraz korzyści zdrowotne.

Używaj mniej soli i cukru.

To trudniejsze, bo mózg kocha słodkie ciasteczka oraz słone przekąski. Jednak w nadmiarze składniki te podnoszą ciśnienie krwi, prowadza do otyłości, cukrzycy oraz problemów z zębami. Wystarczy dodać mniej, niż zamierzamy soli i cukru do potraw, a z gotowych produktów wybierać te o mniejszej zawartości.

Te proste nawyki żywieniowe skutecznie poprawiają jakość życia i zapewniają zdrowie.

Dodaj komentarz
Mogą Ci się spodobać

Domowe sposoby na proste dolegliwości

Podczas gdy niektóre dolegliwości wymagają określonych leków, inne można leczyć prostymi domowymi…

Rola żelaza w organizmie dziecka – co trzeba wiedzieć?

Żelazo to jeden z najważniejszych składników w ludzkim organizmie. Odpowiada za prawidłowe…

Zatkany nos bez kataru – przyczyny

Gdy męczy nas katar regularnie pozbywamy się wydzieliny. Po przysłowiowych siedmiu dniach…